Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu, znany powszechnie jako wylew, apopleksja lub zawał mózgu – na czym polega ta popularna choroba? Jak dochodzi do uszkodzenia mózgu odpowiadającego za objawy neurologiczne występujące w udarze?

Objawy zależą od umiejscowienia guza w obrębie głowy i szyi, tempa wzrostu i ucisku na sąsiadujące ze sobą narządy /fot. Fotolia

Udar mózgu to zespół objawów chorobowych wynikających z uszkodzenia mózgu pochodzenia naczyniowego. Może do niego dojść w wyniku zatkania lub peknięcia naczynia mózgowego./ fot. Fotolia

Nasz mózg jest najbardziej wymagającym z narządów naszego ciała. Rezerwuje dla siebie transport krwi w pierwszej kolejności. Należy mu się, bo w końcu odpowiada za funkcjonowanie całego naszego organizmu. A w dodatku jest ogromnie wrażliwy na niedobór krwi i znajdującego się w niej tlenu. Jedną z sytuacji, gdy zaczyna mu ich brakować jest udar mózgu.

Udar - gdy mózg nie ma tlenu

Udar mózgu to choroba, w której wyniku zaburzeń w dopływie krwi dochodzi do niedotlenienia tkanki mózgowej i uszkodzenia jej funkcji. Zaburzenia ukrwienia mogą być dwojakiego rodzaju. W pierwszej sytuacji krew może nie dopływać do mózgu z powodu zatkania naczynia krwionośnego zatorem lub zakrzepem. Mówimy wtedy o udarze niedokrwiennym. W drugim przypadku udar może dokonać się z powodu „wylania się” krwi z pękniętego naczynia, np. tętniaka, do tkanki mózgowej. Jest to udar krwotoczny.

TIA - kiedy objawy trwają mniej niż 24 godziny

Objawy udaru mózgu pojawiają się nagle i trwają ponad 24 godziny. Czas trwania objawów jest ważny. Jeśli trwają mniej niż dobę i całkowicie się cofają, mamy do czynienia z przemijającym atakiem niedokrwiennym tzw. TIA. Udar dzieli się również na odwracalny – objawy neurologiczne cofają się przed upływem 3 tygodni oraz udar dokonany – uszkodzenia neurologiczne utrzymują się ponad 3 tygodnie.

Zobacz też: Jak może objawiać się udar mózgu?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 21:57 2016-03-18 przez: ~Tromboliza (94.254.*.*)
"NAJNOWSZE WYTYCZNE POSTĘPOWANIA W UDARZE NIEDOKRWIENNYM MÓZGU I PRZEMIJAJĄCYM NAPADZIE NIEDOKRWIENIA MÓZGU Z UWZGLĘDNIENIEM LECZENIA TROMBOLITYCZNEGO" http://emg-neurolog.pl/udar-mozgu/
dodano: 18:13 2014-03-13 przez: ~lolek (83.6.*.*)
Udar mu
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter