Gdy ból twarzy spędza sen z powiek - neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest przewlekłą chorobą, z okresami remisji i nawrótów. Atak bólu mogą wywołać różne czynniki, takie jak: podrażnienie, czy zmiana temperatury/fot. Fotolia
Dopadł cię nagle silny ból po jednej stronie twarzy? Ból jest tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie? To może być nerwoból nerwu trójdzielnego – głównego nerwu czuciowego twarzy.
/ 22.10.2016 19:15
Neuralgia nerwu trójdzielnego jest przewlekłą chorobą, z okresami remisji i nawrótów. Atak bólu mogą wywołać różne czynniki, takie jak: podrażnienie, czy zmiana temperatury/fot. Fotolia

Nerw trójdzielny jest głównym nerwem, dzięki któremu odbieramy bodźce czuciowe z obszaru głowy i szyi. Po obu stronach twarzy nerw ten dzieli się na trzy główne części, które oddają mniejsze rozgałęzienia. U niektórych osób dochodzi do uszkodzenia lub ucisku którejś z tych gałęzi, co wiąże się z występowaniem nagłego, często bardzo silnego bólu po jednej stronie twarzy.

Co jest przyczyną napadów bólowych?

Przyczyną dolegliwości bólowych jest miejscowy czynnik drażniący, czyli np. stan zapalny, uszkodzenie po urazie czy ucisk przez sąsiadujące naczynia. Niestety, bardzo często nie udaje się ustalić przyczyny dolegliwości. Co ważne, większą szansę na rozwój choroby mają osoby, u których neuralgia nerwu twarzowego występuje u nich rodzinnie.

Sam atak bólu wywoływany jest przez podrażnienie nerwu przez np. dotyk lub zmianę temperatury, a czasem bez wyraźnej przyczyny.

Jakie są objawy neuralgii nerwu trójdzielnego?

Pierwszoplanowym objawem neuralgii są dolegliwości bólowe, które trwają kilka sekund (rzadko kilka minut) o dużym nasileniu. Ból najczęściej lokalizuje się w okolicach żuchwy lub szczęki i towarzyszą mu takie objawy jak łzawienie, zaczerwienienie, wyciek z nosa lub skurcz mięśni twarzy.

Choroba ma charakter przewlekły z nawrotami i okresami remisji. Niestety z czasem staje się coraz bardziej oporna na farmakoterapię.

Jak można pomóc osobom cierpiącym z powodu neuralgii nerwu trójdzielnego?

Istnieją dwie metody leczenia: farmakoterapia i leczenie operacyjne. Możliwości leczenia obejmują przede wszystkim karbamazepinę, która należy do leków przeciwpadaczkowych, ale z potwierdzoną skutecznością w leczeniu nerwobólów. Czasami włącza się także leki przeciwdepresyjne.

Niestety, u części pacjentów, poprawę można osiągnąć tylko przez interwencję chirurgiczną, która polega na zmniejszeniu ucisku na nerw trójdzielny. Inną metodą jest stosowanie blokady poszczególnych gałązek tego nerwu, czyli podania leku bezpośrednio do nerwu. Chociaż blokada taka szybko przynosi ulgę, daje zaledwie krótkotrwały efekt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA