Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Gdy świat wiruje – o zawrotach głowy

Masz zawroty głowy? Uczucie utraty „twardego gruntu” pod stopami, lekkie zawirowanie – zawroty głowy zna każdy z nas. Kiedy są sygnałem, że w naszym ciele dzieje się coś złego? Kiedy trzeba poinformować naszego lekarza o zawrotach głowy? Jakie są objawy zawrotów głowy?

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Zawroty głowy moga być fizjologicznym zjawiskiem i przeważnie świadczą o naturanej reakcji błędnika na odbierane przez nas bodźce wzrokowe./ fot. Fotolia

Nieprzyjemne odczucie niestabilności... Jakie są objawy zawrotów głowy?

Brak poczucia równowagi, chwianie się na własnych nogach, uczucie „wirowania” obrazu przed oczami, kołysania się podłoża... to właśnie są objawy zawrotów głowy. Niekiedy towarzyszy im lęk przed nagłym upadkiem i chęć szybkiej zmiany pozycji na siedzącą lub leżącą. Mogą być jedynie przejściowym wrażeniem, które nie sygnalizuje żadnego uszkodzenia. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu, przyjmowanie niektórych leków lub kilka zarwanych nocy – i zawroty głowy gotowe.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zawroty głowy zdarzają się sporadycznie i w sytuacjach, w których mają do tego prawo (po przejażdżce na karuzeli, po długotrwałym przebywaniu w jednym miejscu lub na skutek choroby lokomocyjnej), to nie są powodem do obaw. Jeśli natomiast w ostatnim czasie zwiększyła się częstotliwość lub dołączyły się do nich jeszcze inne objawy ze strony układu nerwowego, czas wybrać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania, by wykluczyć chorobę.

Skąd biorą się zawroty głowy?

Jest to objaw, który może mieć wiele różnych przyczyn i sygnalizować o uszkodzeniu różnych części naszego ciała. Najczęściej jest to mózg, ale poza tym mogą to być różne części ucha (ucho odpowiada w naszym ciele nie tylko za zmysł słuchu, ale także równowagi), serce i naczynia krwionośne (nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca) lub układ hormonalny (zawroty głowy to książkowy przykład rozpoczynającej się menopauzy u kobiet). Ponadto świadczą też o hipoglikemii, czyli obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Polecamy: Zawroty głowy – jakie mogą być przyczyny?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 5
dodano: 11:05 2015-06-11 przez: ~gość (176.96.*.*)
~gość napisal(a):
~gość napisal(a): Jestem w okresie menopauzy, mam problem z kręgosłupem, zwyrodnienie kręgów 5i6. Od dwóch miesięcy mam w głowie karuzelę a co za tym idzie to mdłości lekarz p. Kontaktu patrzył na mnie jak by mnie pierwszy raz zobaczył i za prośbą dał mi skierowanie do neurologa przedstawiłam jej zdjęcia rentgenowskie z opisem ale pani "doktor"nawet nie spojżała i tylko sobie znany sposób badania młotkiem stwierdziła, że nie widzi nic złego lecz poleciła mi psychiatrę.Jestem wykończona tą sytuacją bo nikt nie potrafi mi pomóc.
dodano: 11:02 2015-06-11 przez: ~gość (176.96.*.*)
~gość napisal(a): Jestem w okresie menopauzy, mam problem z kręgosłupem, zwyrodnienie kręgów 5i6. Od dwóch miesięcy mam w głowie karuzelę a co za tym idzie to mdłości lekarz p. Kontaktu patrzył na mnie jak by mnie pierwszy raz zobaczył i za prośbą dał mi skierowanie do neurologa przedstawiłem jej zdjęcia rentgenowskie z opisem ale pani "doktor"nawet nie spojżała i tylko sobie znany sposób badania młotkiem stwierdziła, że nie widzi nic złego lecz poleciła mi psychiatrę.Jestem wykończona tą sytuacją bo nikt nie potrafi mi pomóc.
dodano: 10:57 2015-06-11 przez: ~gość (176.96.*.*)
Jestem w okresie królowały, mam problem z kręgosłupem, zwyrodnieniekręgów 5i6. Od dwóch miesięcy mam w głowie karuzelę a co za tym idzie to mdłości lekarz p. Kontaktu patrzył na mnie jak by mnie pierwszy raz zobaczył i za prośbą dał mi skierowanie do neurologa przedstawiłem jej zdjęcia rentgenowskie z opisem ale pani "doktor"nawet nie służyła i tylko sobie znany sposób badania młotkiem stwierdziła, że nie widzi nic złego lecz poleciła mi psychiatrę.Jestem wykończona tą sytuacją bo nikt nie potrafi mi pomóc.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter