Jak przebiega choroba Alzheimera?

Seniorzy są ważną częścią społeczeństwa. /fot. Fotolia
Od momentu rozpoznania choroby Alzheimera większość pacjenci przeżywa około 7 lat. Choroba powoli postępuje ukazując swoje kolejne twarze. Pacjenci z Alzheimerem przechodzą charakterystyczne okresy. Przebieg choroby może być jednak indywidualny i wykazywać znaczne różnice osobnicze.
/ 01.04.2011 00:55
Seniorzy są ważną częścią społeczeństwa. /fot. Fotolia

Trudne złego początki

Pierwsza faza choroby Alzheimera jest dla pacjenta i jego otoczenia czasem szczególnie trudnym. Chory zwykle zdaje sobie sprawę z narastających ograniczeń i próbuje sobie z nimi radzić. Pierwsze objawy mogą być różne, w zależności od dotkniętej części mózgu. Najczęstsze są problemy z pamięcią, szczególnie dotyczącą wydarzeń nieodległych czasowo.

Początek choroby – próba wytrzymałości dla bliskich

Coraz trudniejsze stają się kontakty z otoczeniem, w tym prowadzenie rozmów. Chory zapomina bowiem o terminach, nie może przypomnieć sobie nazwisk, gubi wątek prowadzonej właśnie rozmowy. Zapominane bywają również nazwy przedmiotów. Pacjent próbuje opisywać je swoimi słowami (np. nóż - rzecz do krojenia).

W przeciwieństwie do tego pamięć o wydarzeniach z dalekiej przeszłości, z dzieciństwa i wczesnej młodości chorego przez długi czas funkcjonuje dobrze.

W tym okresie choroby niektórzy pacjenci mogą unikać kontaktów z innymi ludźmi, wstydząc się słabnącej pamięci. Nierzadko występuje obniżenie nastroju, w tym również depresja.

Zobacz też: Jakie są typowe objawy choroby Alzheimera?

Narastająca bezradność

W chorobie Alzheimera nadchodzi w końcu moment, w który chory zmuszony jest korzystać z pomocy i opieki innych. Codzienne czynności, jak kąpiel, ubieranie się, robienie zakupów, stają się niemożliwe do samodzielnego wykonania. Zaburzenia pamięci stają się coraz wyraźniejsze. Pacjent nie jest w stanie czytać książek i gazet ani oglądać telewizji. Nie rozumie przekazywanych tam treści. Traci również zdolność do logicznej oceny, np. w mroźny dzień zakłada letni strój.

Gdzie jestem? - brak punktu zaczepienia

Kolejnym problemem jest narastająca utrata orientacji. Nawet drobne zmiany w otoczeniu sprawiają, że chory czuje się zagubiony i może reagować lękiem czy agresją. Samodzielne wyjście z domu może wiązać się z niemożliwością znalezienia drogi powrotnej.

Zmienia się również osobowość chorego. Zdarzają się znaczne wahania nastroju, drażliwością, płaczliwością. Niektóre cechy charakteru (np. oszczędność) wyostrzają się. Niektórzy chorzy reagują wybuchami złości i stają się agresywni.

Pełna zależność od innych

Z czasem chory staje się całkowicie uzależniony od opieki osób trzecich. Przyczyną tego są silne zaburzenia pamięci i mowy. Pacjent posługuje się kilkoma słowami, powtarza słowa innych lub nie mówi w ogóle. Pogarsza się również sprawność ruchowa. Część pacjentów przestaje chodzić i siadać. Zdarzają się upadki skutkujące ciężkimi potłuczeniami (brak odruchów obronnych). Do tych objawów często dochodzi nieotrzymanie moczu i stolca. Zmienia się również zachowanie chorego. Występujące wcześniej lęki i złość ustępują miejsca apatii. W końcowym etapie choroby pacjent przestaje postrzegać swoje otoczenie.

Polecamy: Jakie są najczęstsze problemy osób z chorobą Alzheimera?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA