Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak rozpoznać otępienie czołowo-skroniowe?

Małgorzata Wesołowska
Psycholog. Absolwentka Psychologii ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie
Otępienie czołowo-skroniowe należy do chorób o charakterze neurodegeneracyjnym. Czym dokładnie jest otępienie czołowo-skroniowe i jakie daje objawy? Co pozwala poznać, czy mamy do czynienia z odmianą czołową lub skroniową otępienia? Jak odróżnić otępienie czołowo-skroniowe od choroby Alzheimera?

fot. Fotolia

Charakterystyka otępienia czołowo-skroniowego (FTD)

Otępienie czołowo-skroniowe jest drugim co do częstości występowania, zaraz po chorobie Alzheimera, otępieniem o charakterze neurodegeneracyjnym.

Obejmuje ono grupę chorób zwyrodnieniowych, w których proces chorobowy postępuję z niejednolitą asymetrią w obszarze płatów czołowych i skroniowych. W konsekwencji daje zróżnicowane objawy kliniczne w zależności od rozłożenia zmian zwyrodnieniowych w strukturach mózgu.

Typy FTD

W otępieniu czołowo-skroniowym możemy wyróżnić dwa podtypy ze względu na uszkodzony obszar: czołowy oraz skroniowy.

  1. Wariant czołowy obejmuje wczesne zmiany zachowania, osobowościowe oraz emocjonalne. Typowe są również masywne deficyty funkcji wykonawczych, przejawiające się w zaburzeniach: hamowania reakcji, planowania, myślenia abstrakcyjnego, a także w podatności na dystrakcję (rozproszenie uwagi).  
  2. W wariancie skroniowym początkowo dominujące są zaburzenia mowy, jednak wraz z czasem oraz rozwojem procesu neurodegeneracyjnego dołączają objawy charakterystyczne dla wariantu czołowego. Ponadto w wariancie skroniowym w zależności od lokalizacji uszkodzenia oraz zaburzonych funkcji mowy można zdiagnozować otępienie semantyczne oraz postępującą afazję bez płynności mowy. Głębokie zaburzenie pamięci semantycznej, trudności ze znalezieniem słów przy zachowaniu płynności i prawidłowej struktury gramatycznej mowy wskazuje na otępienie semantyczne, zaś niepłynna, ograniczona do zdawkowych komunikatów mowa wraz z agramatyzmami, nieprawidłowym powtarzaniem i nazywaniem oraz obniżoną fluencją słowną (płynnością mowy) stanowią grupę zaburzonych funkcji mowy sugerujących postępującą afazję bez płynności mowy.

Zobacz też: Kiedy może wystąpić otępienie poudarowe?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 18:00 2014-12-06 przez: ~gość (37.152.*.*)
Chyba tu jest błąd w zdaniu . Czytałam że to wieku dojrzewania 16 - 19 lat a nie 50 - 70 lat to o co tu chodzi
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter