Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jaki może mieć przebieg choroba Parkinsona?

Sławomir  Wolniak
lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed
Społeczeństwo starzeje się, stąd rosną też statystyki chorób związanych z wiekiem, w tym choroby Parkinsona. Dowiedz się, jaki ma przebieg ta choroba oraz w jaki sposób się ona objawia. Sprawdź, w jaki sposób leczy się chorych na Parkinsona oraz w jakim stadium choroby mogą się pojawić objawy psychiczne.

Niedawno u mojego taty (63 lata) stwierdzono chorobę Parkinsona; jej przebieg jak na razie jest dość łagodny. Myślę, że choruje na tę chorobę już od dłuższego czasu, bo podobne objawy występowały wcześniej. Boimy się z mamą, że z biegiem czasu jego stan może się pogorszyć. Chciałybyśmy się na to w jakiś sposób przygotować, wiedzieć, z czym będziemy mieć do czynienia, by jak najlepiej pomóc tacie. Póki co, chciałabym, się dowiedzieć, co jest przyczyną tego schorzenia? Czy tę chorobę można odziedziczyć po rodzicach?

Odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

Na chorobę Parkinsona, będącą jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego, cierpi około 80 tysięcy Polaków. Jej objawy pojawiają się zazwyczaj między 50. a 60. rokiem życia, ale są też przypadki zachorowań osób młodszych, które nie skończyły 40 lat. Objawy w bardzo wczesnym stadium choroby są tak rzadkie, że mogą być przeoczone przez najbliższych. Jednak w przeciągu kilku lat stopniowo narastają. Należą do nich:

  • spowolnienie ruchów,
  • drżenie rąk, w niektórych przypadkach także nóg,
  • pochylenie sylwetki.

Taka niezgrabność w ruchach to zazwyczaj jedna z przyczyn, dla których pacjenci pojawiają się u lekarza. Martwi ich trudność z wykonaniem prostych czynności, takich jak wstanie z krzesła, niemożność zachowania równowagi. Niepokojące objawy, których pojawienie się do tej pory kładli na karb wieku, zaczynają nabierać innego znaczenia. W wielu przypadkach ich występowanie potwierdza zdiagnozowanie choroby Parkinsona. Ta choroba wiąże się również ze sztywnością mięśni, brakiem mimiki twarzy, cichą mową.

Jeśli chodzi o przyczyny choroby, to jej objawy wywołują zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych w istocie czarnej (mózgowie). Mówiąc w skrócie, dochodzi do obumierania komórek wytwarzających dopaminę, odpowiedzialną za koordynację czynności ruchowych. Do charakterystycznych objawów choroby należy zachowanie przez pacjenta sprawności umysłowej, co sprawia, że jest on świadom postępów choroby i przez to bardziej cierpi (także psychicznie).

Stany depresyjne u osób z chorobą Parkinsona wcale nie należą do rzadkości – pacjenci zamykają się własnym świecie, nierzadko cierpią też na bezsenność.

Warto wiedzieć: Dieta w chorobie Parkinsona


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z awokado, melona i pomarańczy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter