Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Wstrząśnienie mózgu – co powinieneś o nim wiedzieć?

Zobacz artykuły na temat:głowaból głowywypadekuraz
Większość uderzeń w głowę kończy się nabiciem przysłowiowego guza. Jednak zdarza się, że uraz głowy jest poważniejszy. Wstrząśnie mózgu – wbrew pozorom – należy do łagodnych powikłań urazów głowy. Przeważnie nie zagraża życiu, nie może być jednak przez nas zlekceważone. Dlaczego?

Ok. 20% zachorowań na Alzheimera jest uwarunkowanych genetycznie. Za więszkość z nich odpowiada gen ze strony matki / fot. Fotolia

Wstrząśnie mózgu – wbrew pozorom – należy do łagodnych powikłań urazów głowy. Przeważnie nie zagraża życiu, nie może być jednak przez nas zlekceważone./ fot. Fotolia

Jak dochodzi do wstrząśnienia mózgu?

Do wstrząśnienia mózgu dochodzi w wyniku uderzenia w głowę. Przyczyną może być na przykład upadek podczas uprawiania sportu, wypadek samochodowy. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że wstrząśnienia mózgu można doznać nawet w kasku. Dzieje się tak dlatego, że mózg w wyniku urazu obija się o wnętrze czaszki, a kask stanowi ochronę czaszki od zewnątrz. Jest to tak zwany uraz zamknięty.

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem zamkniętym.

Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem i na ogół nie zagraża życiu. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na niepokojące objawy i po urazie skonsultować się z lekarzem. Zdarza się, że objawy poważnego urazu na początku wyglądają niewinnie i dopiero z czasem się rozwijają.

Jeśli urazowi towarzyszy chwilowa niepamięć – poszkodowany nie pamięta momentu wypadku i tego co było chwilę po nim, pojawiły się nudności lub wymioty, dezorientacja, zaburzenia widzenia, ból lub zawroty głowy wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem. Krwawienie z nosa lub ucha, obecność ran na głowie, przedłużająca się, kilku minutowa utrata przytomności, powtarzające się wymioty, bardzo silne bóle głowy, niemijająca niepamięć, stopniowe tracenie kontaktu z poszkodowanym są objawami alarmowymi należy wtedy wezwać fachową pomoc – pogotowie.

Badanie lekarskie po urazie głowy konieczne jest by wykluczyć jego poważne następstwa, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu, określić ciężkość urazu i zalecić odpowiednie leczenie. Bardzo ważne jest podanie okoliczności urazu oraz tego co działo się z poszkodowanym przed przybyciem do szpitala, czy występowały któreś w wyżej wymienionych objawów. Po zapoznaniu się z historią urazu lekarz zleci badania obrazowe (rentgen, badanie tomografii komputerowej), które pozwolą wykluczyć złamania, a w cięższych przypadkach krwawienie wewnątrzczaszkowe. Jeśli w badaniu lekarz stwierdzi niepokojące objawy, pacjent zostanie w szpitalu na krótką 1-2 dniową obserwację. Najczęściej jednak lekkie urazy nie wymagają pozostawiania poszkodowanego w szpitalu i z powodzeniem może on odzyskiwać siły w domu.

Czytaj także: Uraz głowy - jak postępować?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 11
dodano: 19:09 2016-02-29 przez: ~gość (94.254.*.*)
Wczoraj miałam wypadek na stoku, nic nie pamiętam, głowa i nos bardzo mnie bola, leżę w szpitalu i czekam na kolejne konsultacje. Nie miałam kasku, a teraz żałuję swojej ignorancji i bezmyślności...
dodano: 22:25 2015-09-24 przez: ~Julka (95.171.*.*)
Moja mama miała problemy z migreną i dość poważne zawroty głowy. Umówiłam ją na wizytę u neurologa w serocku i jak na razie zdrowie powróciło. Mama po konsultacji, różnych badaniach (rg, eeg, itp.), odpowiednich lekach bóle mocno zostały zredukowane i zawroty ustąpiły. Gorąco ich polecam. http://www.goldenmed.pl/serock2/pacjenta
dodano: 11:36 2015-03-12 przez: ~Kris (46.239.*.*)
Spoko. Wywaliłem się na nartach i miałem wstrząs mózgu, nie pamiętam zdarzenia. Po 1,5 tygodnia wróciłem do biegania, jazda na rowerze. Nie widzę żadnych skutków ubocznych. Robili tomografię, wyszło ok. Niby nie straciłem przytomności ale nie pamietam wypadku ani ok 4 godzin po.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter