Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Zwyrodnienie czołowo-skroniowe – co to takiego?

Zwyrodnienie czołowo-skroniowe to jedna z częstszych przyczyn otępień na świecie. Wyróżnia się trzy podstawowe zespoły kliniczne: otępienie czołowo-skroniowe, otępienie semantyczne i postępująca afazja bez płynności mowy. Jak objawia się ta choroba?

Otępienie semantyczne

Zanik dotyczy głównie części przednich obu płatów skroniowych. Na pierwszy plan wysuwają się głębokie zaburzenia pamięci semantycznej (nabytej, np. wiedza szkolna) i utrata pamięci słownej. Pamięć wydarzeń z własnego życia i codziennych zdarzeń jest zachowana. Przy zajęciu prawej skroni pojawia się prozopagnozja (nierozpoznawanie twarzy), mowa jest płynna, występuje wielomówność, zubożałe słownictwo (pusta mowa), trudności z wyszukiwaniem nazw, echolalia. Zaburzenia zachowania są podobne jak w wariancie czołowym.

Postępująca afazja bez płynności mowy

Zanik mózgu jest tutaj asymetryczny, obejmuje głównie lewy płat skroniowy i czołowy. Pojawia się brak płynności mowy, ale zachowane jest jej dobre rozumienie. Wypowiedzi mają wadliwą strukturę gramatyczną, używanie przyimków jest niewłaściwe, pojawiają się trudności w powtarzaniu, czytaniu i pisaniu. Bardzo długo zaburzenia mowy są objawem izolowanym, później pojawiają się zaburzenia zachowania typowe dla wariantu czołowego otępienia czołowo-skroniowego.

Warto przeczytać: Jak rozróżnić depresję w starszym wieku od otępienia?

Źródło: Wydawnictwo Continuo, „Podstawy psychologii. Podręcznik dla studentów medycyny i kierunków medycznych”; pod red. M. Talarowskiej, Antoniego Florkowskiego, Piotra Gałeckiego; rozdział 10: Wybrane zaburzenia psychiczne.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter